Redovna cijena
Cijena za članove
broj školskih sati- područje struke
broj školskih sati- TEHNIČKA REGULATIVA
Dr. sc. Željko Novinc. dipl. ing. el., Marijan Mustač, mag. ing. el.
UVOD – Ova problematika predmet je zanimanja velikog broja korisnika i stručnjaka, kako onih u proizvodnji, prijenosu, distribuciji i kontroli dostave i potrošnje električne energije, tako i one u industriji, gospodarstvu, školstvu, a dakako i one u kućanstvima. Ispitivanjem kakvoće električne energije (KEE) postiže se i predviđanje pouzdanosti opskrbe (procjena ponašanja u realnoj situaciji preopterećenja i otkaza u električnoj mreži, te npr. prorade zaštite), a koja bitno utječe na kvalitetno i sigurno obavljanje mnogih djelatnosti u industriji, gospodarstvu, ustanovama, kućanstvima. Ovo se prije svega odnosi na mjerenje parametara kakvoće električne energije (KEE): napona, frekvencije, treperenja (flikera), asimetričnosti, naponskih propada, harmonika, ukupnog harmonijskog izobličenja (THDU i THDI), kolebanja napona i frekvencije, mrežnog tonfrekvencijskog upravljanja (MTU), tranzijenata itd.
Mnoga poduzeća i tvrtke u Republici Hrvatskoj raspolažu ovakvim ispitnim i mjernim sustavima (on-line mjerenje, kontinuirano) i uređajima (off-line mjerenje, povremeno), koji svojim djelovanjem ispunjavaju zahtjeve za kvalitetom proizvodnje u skladu s normama iz skupine ISO 9001. Održavanje visoke kakvoće električne energije (npr. prema novoj normi HRN EN 50160:2012/A1:2015) i visoke sigurnosti i energetske učinkovitosti NN električnih instalacija (npr. prema normama HRN EN 60204, te niza norma HRN EN 61557 i HRN HD 60364), te ispunjavanje uvjeta Mrežnih pravila prijenosnog sustava (N.N. 128/20) i Mrežnih pravila distribucijskog sustava (N.N. 52/20) iziskuje mnoga dodatna ulaganja u sve procese tijekom proizvodnje, distribucije i potrošnje električne energije, a veoma važan faktor u cijelom tom procesu jest i kontrola i “popravljanje” kakvoće raspoložive, isporučene električne energije, te povećavanje energetske učinkovitosti niskonaponskih električnih instalacija.
Seminar je namijenjen svim odgovornim i zainteresiranim osobama iz područja: kontrole kakvoće električne energije, proizvodnje, ugradnje, održavanja niskonaponskih elektro-instalacija (do 35 kV ±10%), zatim područja: proizvodnje, prijenosa, distribucije i uporabe električne energije, te osobama, koje djeluju u industriji, servisnim (održavanje pogona i opreme, posebno mjerne), obrazovnim i inspekcijskim ustanovama i službama, istraživačkim i zdravstvenim ustanovama i slično.
Predstavit će se stanje po navedenim pitanjima u Hrvatskoj i u Europi, te ukazati na daljnje trendove i planove.
Prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje, narodne novine NN br. 78/15, 118/18, 110/19 čl. 58 i Plana stručnog usavršavanja EDZ-a za 2023. godinu svi polaznici ovog seminara dobivaju Potvrdu o sudjelovanju i ostvaruju: 7 školskih sati: 5 iz područja struke- elektotehnika (E) i 2 iz tehničke regulative (TR). Elektrotehničko društvo Zagreb dobilo je Suglasnost na dostavljeni Plan i Program stručnog usavršavanja za razdoblje: 2023. – 2024. godine od Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
INŽENJER I TEHNIČAR 2024. GODINE
EDZ vodi evidenciju bodova polaznika stručnih seminara, radionica i savjetovanja tijekom 2024. godine. Na skupštini EDZ-a bit će objavljen popis polaznika s najviše ostvarenih bodova te će biti proglašeni inženjer i tehničar 2024. godine.
Mjesto održavanja
HIS, Zagreb, Berislavićeva 6.
Prijavu sudionika za stručni seminar obvezno poslati na adresu organizatora na jedan od ovih načina:
- online prijavnicom
- putem e-pošte na: nada@edz.hr
Opće informacije:
EDZ – tajništvo
Nada Menzildžić
mob: 091 60 56 779
e-pošta: nada@edz.hr
Kotizacije
190,00 EUR
150,00 EUR za članove EDZ-a
Kotizacije se uplaćuju na IBAN Elektrotehničkog društva Zagreb broj: HR0923600001101452183.