Redovna cijena
Cijena za članove
broj školskih sati
Školski sati iz područja struke i tehničke regulative
Dr. sc. Željko Novinc, dipl. ing. el.
Datum seminara: 18. listopada 2024., Mjesto održavanja: Zagreb, HIS, Berislavićeva 6
PREGLED, ISPITIVANJE I IZVJEŠĆIVANJE O STANJU SIGURNOSTI NN ELEKTRIČNIH INSTALACIJA SVIH TIPOVA
Broj parametara niskonaponske električne instalacije (NN EI), koje treba redovito kontrolirati i nadzirati, iz godine u godinu je sve veći, tako da danas treba imati dosta znanja, a i na raspolaganju doista snažnu i kvalitetnu ispitnu i mjernu opremu, da bi sve te parametre kvalitetno mjerili i nadzirali. NN EI su sve složenije i energetski učinkovitije. Osnovni parametri, koje treba kontrolirati, tj. provjeravati kod ispitivanja niskonaponske električne instalacije (naponi do 1000 V AC i 1500 V DC), jesu:
– otpor uzemljenja (i specifični otpor tla)
– otpor i parametri izolacije vodiča, podova i
zidova
– parametri strujnih zaštitnih naprava: RCD-a, RCM-a
i MRCD-a, te RDC-a (jakost struje prorade, brzina
prorade, struja kratkog spoja, napon dodira…)
– impedancije petlji kvara (ZLINE, ZLOOP)
– jakost struje kratkog spoja i vrijeme reagiranja
rastalnih i automatskih osigurača
– probojna čvrstoća dielektrika i struje odvoda
– ispitivanje IMD i ISFL na IT mrežama
– preostali napon na utikaču nekog stroja nakon
isklopa iz električne mreže
– brza kontrola brojila električne energije
– temperatura (beskontaktno mjerenje)
svih elemenata NN električne
instalacije, ispitivanje opreme i pribora, … .
Na ovom stručnom seminaru-radionici želi se obraditi problematika provjeravanja električnih instalacija prije svega na niskom naponu (NN), i to kako instalacija u građevinama, tako djelomično i električnih instalacija u strojevima, solarima, vjetroelektranama, punionicama EV-a, … . Ocjenu ispravnosti NN instalacije treba, dakako, temeljiti ne samo na ishodu jednoga mjerenja, već na opsežnom mjerenju parametara svih dijelova NN instalacije i uspoređivanju vrijednosti, koje trebaju biti unutar dozvoljenih vrijednosti, što je definirano odgovarajućim normama i pravilnicima, te zakonima. Jedna od važnijih informacija o sigurnosti električne mreže jest npr. podatak o naponu dodira (kvara), koji prema normama mora biti manji od 50 V, (50 V = 25 mA × 2000 Ω; odnosi se na pad napona na PE vodiču (TN), tj. zeleno-žutom vodiču zaštitnog uzemljenja i na pad napona na uzemljivaču (TT)). Potrebno je staviti naglasak na sustave mreža i zaštitne mjere (naprave) na zaštitnim vodičima, čija je namjena neposredno i automatsko isklapanje izvora napona nakon nastale pogreške (kvara).
U najnovijoj knjizi danoj na CD-u u .pdf formatu, a čija je cijena uključena i kotizaciju, iscrpno su opisane metode mjerenja raznih parametara NN električne mreže, dan je detaljan opis skoro svih mogućnosti mjerenja uređajima, koje je autor odabrao kao reprezentativne na ovom području mjerenja.
U folderu PREPORUČENA MJERNA OPREMA dan je popis opreme koja bi trebala biti referentna kod odabira najsuvremenije ispitne i mjerne opreme u nekom području mjerenja.
Navedena problematika predmet je zanimanja velikog broja korisnika i stručnjaka u projektiranju, ispitivanju i održavanju električnih instalacija, kako onih u proizvodnji, distribuciji i kontroli dostave i potrošnje električne energije, tako i onih u industriji, gospodarstvu, školstvu, privatnom poduzetništvu (kako otvoriti tvrtku za provjeru NN EI i slično), a dakako i onih u kućanstvima (krajnjim potrošačima).
Novosti u svezi projektiranja NN EI događaju se vrlo često. Recimo, danas strujni krugovi električne rasvjete moraju biti osigurani s RCD-om proradne struje 30 mA (HRN HD 60364-4-41:2017), a evo i novih informaciju o novoj normi po kojoj na jednofaznu – dvopolnu RCD (FID) zaštitnu strujnu sklopku smiju najviše ići 2 osigurača, a trofaznu – četveropolnu najviše 6 osigurača. To je prijedlog, ali još nije obaveza kod nas. No, to sve u npr. Njemačkoj za nove NN EI već ide prema normi DIN 18015. U nekim našim projektnim uredima to načelo primjenjuje se već od 2022. godine.
U skladu s odredbom članka 58. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15, 118/18, 110/19), o stručnom usavršavanju stručnih osoba na poslovima gradnje kojeg provode strukovne organizacije i Pravilnika i Plana stručnog usavršavanja Elektrotehničkog društva Zagreb za 2024. godinu, polaznici ovog stručnog seminara ostvaruju 7 školskih sati: 5 iz područja struke i 2 sata iz tehničke regulative.
INŽENJER I TEHNIČAR 2024. GODINE
EDZ vodi evidenciju bodova polaznika stručnih seminara, radionica i savjetovanja tijekom 2024. godine. Na Skupštini EDZ-a bit će objavljena lista polaznika sa najviše ostvarenih bodova te će biti proglašeni inženjer i tehničar 2024. godine.
Prijavu sudionika za stručni seminar obvezno poslati na adresu organizatora na jedan od ovih načina:
- online prijavnicom
- putem e-pošte na: nada@edz.hr
- Opće informacije:
EDZ – tajništvo
Nada Menzildžić
Mob. 091 60 56 779
e-pošta: nada@edz.hr
Mjesto održavanja
KOTIZACIJE
210,00 €
160,00 € za članove EDZ-a
Kotizacije se uplaćuju na IBAN Elektrotehničkog društva Zagreb na broj: HR0923600001101452183 s naznakom za seminar PIIEI.