
Redovna cijena
Cijena za članove
broj aškolskih sati struke
Broj školskih sati GTR
Mr. sc. Ernst Mihalek, dipl. ing. el.; Marijan Mustač, mag. ing. el.
Mjesto: Ulica Hrvatskog proljeća 34, Zagreb.
Sudionicima na EDZ stručnim skupovima EDZ dodjeljuje
- srebrnu plaketu za ostvarenih 100 bodova na EDZ stručnim skupovima
- zlatnu plaketu za ostvarenih 200 bodova na EDZ stručnim skupovima
- platinastu plaketu za ostvarenih 300 bodova na EDZ stručnim skupovima
Plaketa se uručuje dobitniku na skupu na kojem ostvaruje 100, 200 ili 300 bodova.
U skladu s odredbom članka 58. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 118/18 i 110/19), o stručnom usavršavanju stručnih osoba na poslovima gradnje kojeg provode strukovne organizacije i Pravilnika i Plana stručnog usavršavanja Elektrotehničkog društva Zagreb za 2023. godinu, polaznici ovog stručnog seminara ostvaruju 5 školskih sati iz elektrotehnike.
INŽENJER I TEHNIČAR 2023. GODINE
EDZ vodi evidenciju bodova polaznika stručnih seminara, radionica i savjetovanja tijekom 2023. godine. Na skupštini EDZ-a bit će objavljena lista polaznika sa najviše ostvarenih bodova te će biti proglašeni inženjer i tehničar 2023.. godine.
Namjena seminara
Svakom inženjeru i tehničaru odgovornom za izgradnju, pogon i održavanje električnih visokonaponskih i niskonaponskih mreža te postrojenja, vrlo je važno poznavanje tehnike i tehnologije uzemljenja. U osnovi je uzemljenje najvažnija mjera za neizravnu zaštitu od dodirnog napona i odvođenja struja munje najkraćim putom u zemlju. U tom smislu, na seminaru će se govoriti o dodirnim naponima i djelovanjima struje na čovjeka.
U tehnici uzemljivanja javlja se niz naziva koji se odnose na razne dijelove sustava uzemljenja, metode mjerenja i vrste uzemljivača. Tako će se objasniti mnogi nazivi kao što je električna otpornost tla, , referentna ili neutralna zemlja, uzemljivač, sustav uzemljenja, sustav uzemljivača, dozemni vod, uzemljenje sustava zaštite od munje, površinski ili vodoravni uzemljivač , dubinski uzemljivač, zrakasti uzemljivač, prstenasti uzemljivač, temeljni uzemljivač i slično. U tom smislu će se na seminaru objasniti svo takvo nazivlje i dati suvremeni pogled na tu temu. Kao primjer neka posluži to da se često u praksi govori o „trakastim“ uzemljivačima pod kojim se misli na vodoravne odnosno površinske uzemljivače, iako takvi uzemljivači ne moraju biti u obliku trake, nego i kao uže ili neki puni vodič.
Također se i odabir duljine i oblika uzemljivača danas obavlja drugačije nego prije, najprije zahvaljujući suvremenim računalnim programima, osobito za složene uzemljivače. Pri odabiru uzemljivača sustava zaštite od munje nije potrebno pri projektiranju više izračunavati tzv. udarni otpor uzemljenja, nego se u tu svrhu upotrebljava dijagram iz norme, koji je također izrađen na temelju složenog računalnog programa. Takav pristup pojednostavnjuje projektantu izradu tehničkog opisa i dokazivanje određenih zahtjeva.
Što se tiče uzemljenja sustava zaštite od munje, oblik i dimenzije su najvažniji kriteriji da bi se struja munje raspršila u zemlji (visokofrekvencijska pojava) i pritom reducirali opasni prenaponi. Sa stajališta zaštite od munje prioritet imaju zajednička, integrirana uzemljenja gradevina koja služe za sve namjene (npr. zaštitu od munje, zaštitno uzemljenje niskonaponske ili telekomunikacijske instalacije).
Posebno će se obraditi i metode mjerenja sustava uzemljenja i otpora uzemljivača, kao važnog načina za provjeru stanja tog sustava ili njegova dijela, bilo da se to radi pri izvedbi, bilo pri redovitom ili izvanrednom održavanju.
Sudionike seminara se na kraju upućuje na dostupnu literaturu, norme i propise u svrhu daljnjeg usavršavanja u području tehnologije sustava uzemljenja i uzemljivača