Redovna cijena
Cijena za članove
broj školskih sati iz područja struke
Školski sati iz područja tehničke regulative
Mr. sc. Mladen Žunec, dipl. ing. el.
OSNOVNI SADRŽAJ SEMINARA
Spremnici električne energije će igrati ključnu ulogu u omogućavanju EU da razvije nisko-ugljični elektroenergetski sustav. Spremnici električne energije mogu pružiti veću fleksibilnost sustava i energiju potrebnu za uravnoteženje sustava, pružajući rezervu koja je potrebna zbog nestalnosti obnovljivih izvora energije. Lokalno, skladišta električne energije mogu poboljšati upravljanje distribucijskom mrežom, smanjiti troškove i poboljšati učinkovitost. Na taj način se olakšava uvođenje obnovljivih izvora na tržište, ubrzava dekarbonizacija elektroenergetskog sustava, poboljšava sigurnost i učinkovitost prijenosa i distribucije električne energije kroz smanjenje neplaniranih kružnih tokova, rješavanjem problema zagušenja mreže, stabilizacijom varijacija napona i frekvencije, stabiliziraju se tržište cijene električne energije, a također se osigurava i veća sigurnost opskrbe energijom.
Koliko se stvari brzo razvijaju oko spremišta električne energije, najbolje govori činjenica kako ne postoji prihvaćena definicija spremnika električne energije, već samo prijedlogi: Spremanje električne energije u elektro-energetskom sustavu znači odgađanje uporabe određene količine električne energije koja je nastala do trenutka njenog korištenja, u obliku električne energije ili pretvoreno u drugi energetski nosač. Energy storage in the electricity system means the deferring of an amount of the energy that was generated to the moment of use, either as final energy or converted into another energy carrier.
Spremanje električne energije će biti optimizirano na tri različita načina i za tri različita trajanja pražnjenja spremnika. Tri temeljne namjene spremnika električne energije su podrška veleprodajnom tržištu, sustav podrške operatoru sustava za uravnoteženje i “iza brojila”. Tehnologije spremanja uključuju: kemijske baterije za spremanje solarne energije za potrošače, tehnologije velike snage za potporu operatoru sustava i pametan softver u baterijama kako bi se omogućilo optimalno korištenje baterija. Električna energija može biti spremljena na izravan način u supravodljivim svicima ili (super) kondenzatorima. Električna energija se za sada u praksi obično spema u ne-električnih obliku, kao što su elektrokemijski u baterijama, u energiji rotirajućih mase kod zamašnjaka, u hidro akumulacijama, u plinovima pod pritiskom, u zagrijanim ili ohlađenim tvarima kao što su rastaljene soli i tekući dušik. Električna energija se može spremati i u obliku proizvodnje plina koji se može upotrijebiti za ponovnu proizvodnju električne energije.
U skladu s odredbom članka 58. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15, 118/18 i 110/19), o stručnom usavršavanju stručnih osoba na poslovima gradnje što ga provode strukovne organizacije i Pravilnika i Plana stručnog usavršavanja Elektrotehničkog društva Zagreb za 2024. godinu, polaznici tog stručnog seminara ostvaruju 8 školskih sati: 7 sati iz područja struke i 1 sat iz tehničke regulative.
INŽENJER I TEHNIČAR 2024. GODINE
EDZ-e vodi evidenciju bodova polaznika stručnih seminara, radionica tijekom 2024. godine. Na Skupštini EDZ-a bit će objavljena lista polaznika s najviše ostvarenim bodovima i proglasit će se inženjer i tehničar 2024. godine.
Ako se želite prijaviti, molimo ispunite i pošaljite prijavnicu
Prijavu sudionika za stručni seminar obvezno poslati na adresu organizatora na jedan od ovih načina:
- online prijavnicom
- putem e-pošte: nada@edz.hr
Opće informacije:
EDZ – tajništvo
Nada Menzildžić
Mob.: 091 60 56 779
E-pošta: nada@edz.hr
Mjesto održavanja
HIS, Berislavićeva 6, Zagreb
KOTIZACIJE
210,00 €
150,00 € za članove EDZ-a
Kotizacije se uplaćuju na IBAN Elektrotehničkog društva Zagreb broj: IBAN: HR0923600001101452183 s naznakom za seminar SEETTEE.