
Redovna cijena
Cijena za članove
broj akademskih sati
Akademski sati - Elektrotehnika
Mirko Hlupić, dipl. ing. el.
NAMJENA STRUČNOG SEMINARA
Seminar je namjenjen stručnjacima iz područja: Telekomunikacije, informatička tehnologija, Internet usluge, radio i TV usluge i signali, upravljanje prometom, elektroindustrija, proizvodnja i distribucija električke energije, bolnice.
Projektantima, nadzornim inženjerima, izvođačima elektroradova, djelatnicima održavanja, službama nadzora i upravljanja energetikom i pričuvnim napajanjem. Namijenjen je djelatnicima u službama planiranja i realizacije investicija, kod davatelja informacijskih ili telekomunikacijskih usluga.
SAŽETAK SEMINARA
U današnje vrijeme kada u svijetu i kod nas kreće četvrta tehnološka revolucija, umjetna inteligencija i e-poslovanje, za kvalitetno funkcioniranje modernih SMART telekomunikacijskih i informacijskih sustava jedan od uvjeta je neprekinuta opskrba električnom energijom.
Neprekidnost treba osigurati u cijelom elektroenergetskom sustavu od izvora do potrošača. Zbog toga svaki telekomunikacijski i informatički sustav treba biti opremljen odgovarajućim uređajima za besprekidno i rezervno napajanje, a to su prvom redu akumulatorske baterije, agregati, UPS-i i obnovljivi izvori.
U suvremenom telekomunikacijskom i informatičkom društvu, kao i svim djelatnostima gdje ljudi žive i rade, koje u svojem opsegu aktivnosti koristi najnovija tehnološka dostignuća i rješenja, jedan od najvažnijih segmenata poslovanja je osiguranje neprekinute opskrbe električnom energijom.
U svakodnevnom životu opskrba električnom energijom je podložna povremenim prekidima ili ispadima, a i varijacije napona i frekvencije mogu odstupati od onih koje su definirane u svakom ugovoru o isporuci električne energije sa distributerom. Neprekidna i stalna opskrba električnom energijom mora biti omogućena i prilikom najavljenih ili nenajavljenih ispada javne elektrodistribucijske mreže ili izlaska navedene izvan dozvoljenih granica. Da bi se to omogućilo, svaki ozbiljni davatelj telekomunikacijskih ili informatičkih usluga, svaka ozbiljnija ustanova, zdrastvene stanice i bolnice, različite proizvodne tehnologije, zaštitni sustavi i sl. mora osigurati rezervni izvor električne energije, a prijelaz sa primarnog AC izmjeničnog izvora na pričuvni izvor energije mora biti bez prekida. Besprekidnost može biti vremenski ograničena ili trajna, pa su i rješenja koja koriste davatelji usluga različita ovisno o tome kakva se besprekidnost želi postići. Biti će obrađeni svi sustavi koji se nalaze između trafostanice i distribucijskog ormara potrošača, neovisno da li se radi o AC ili DC potrošaču. Biti će prikazana rješenja sa trajnom i vremenski ograničenom besprekidnošću te kategorije objekata u kojima se koristi jedno od spomenutih rješenja. Također će biti prikazan i osvrt na dosadašnja iskustva iz prakse te trend u razvoju rezervnih izvora opskrbe električnom energijom u svijetu, sa posebnim naglaskom na osnovni element u cijelom sustavu opskrbe električnom energijom, a to je akumulatorska baterija, koja je osnovni izvor energije za cijelo vrijeme u kojem se događa bilo kakvo neregularno stanje sa javnom elektrodistribucijskom mrežom (AC sustavom).
Težište seminara je na upoznavanju polaznika sa realnim problemima koji nastaju kada energije nema ili je izvan dopuštenih granica, te razvoju svijesti o potrebi rješavanja spomenutih problema. Sve to je preduvjet modernom telekomunikacijskom i informatičkom okruženju, kao i ostalim korisnicima i potrošačima.
LITERATURA:
Skripta
Kotizacija
Kotizacija po sudioniku iznosi 1.000,00 kn (za članove EDZ-a 800,00 kn).
Kotizacija uključuje stručna predavanja, stručne materijale, kave i sokove u pauzi te ručak.
Sudionicima na EDZ stručnim skupovima EDZ dodjeljuje
- srebrnu plaketu za ostvarenih 100 bodova na EDZ stručnim skupovima
- zlatnu plaketu za ostvarenih 200 bodova na EDZ stručnim skupovima
- platinastu plaketu za ostvarenih 300 bodova na EDZ stručnim skupovima
Plaketa se uručuje dobitniku na skupu na kojem ostvaruje 100, 200 ili 300 bodova.
U skladu s odredbom članka 58. Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15, 118/18 i 110/19, o stručnom usavršavanju stručnih osoba na poslovima gradnje kojeg provode strukovne organizacije i Pravilnika i Plana stručnog usavršavanja Elektrotehničkog društva Zagreb za 2020. godinu, polaznici ovog stručnog seminara ostvaruju 7 školskih sati iz elektrotehnike.
INŽENJER I TEHNIČAR 2020. GODINE
EDZ vodi evidenciju bodova polaznika stručnih seminara, radionica i savjetovanja tijekom 2020. godine. Na skupštini EDZ-a bit će objavljena lista polaznika sa najviše ostvarenih bodova te će biti proglašeni inženjer i tehničar 2020. godine.
Prijavu sudionika za stručni seminar obvezno poslati na adresu organizatora na jedan od ovih načina:
- online prijavnicom
- putem e-pošte na: biserka@edz.hr
- telefaksom: 01 481 4344
- poštom na adresu:
Elektrotehničko društvo Zagreb
Berislavićeva 6, Zagreb
Opće informacije:
EDZ – tajništvo
Biserka Kosorčić
tel: 01 4872 504
e-pošta: biserka@edz.hr
Mjesto održavanja
HIS, Zagreb, Berislavićeva 6 .
Kotizacije
1.000,00 kn
800,00 kn za članove EDZ-a
Kotizacije se uplaćuju na žiro-račun kod Zagrebačke banke, broj: 2360000-1101452183 .
IBAN: HR0923600001101452183.